Wykonawcy:

  • Lisa Hummel /Niemcy/ – organy,
  • Marta Gębska – skrzypce,
  • Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna,
  • Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent

 

W programie:

August Gottfried Ritter

(1811–1885) 

- II Sonata e-moll op. 19

Johann Sebastian Bach

(1685–1750)

- Trio Allein Gott in der Höh sei Ehr BWV 664

Ferenc Liszt 

(1811–1886)

- Preludium i fuga na temat B-A-C-H S.260

 

wyk. L. Hummel

Henryk Wieniawski

(1848–1875)

- I Koncert skrzypcowy fis-moll op. 14

Allegro moderato

 

wyk. M. Gębska

Orkiestra

J.M. Zarzycki

Stanisław Moniuszko

(1819–1872)

- Uwertura fantastyczna Bajka

 

wyk. Orkiestra

J.M. Zarzycki

 

 

Noty biograficzne:

Lisa Hummel studiowała we Fryburgu oraz Lipsku, uzyskując dyplom z odznaczeniem w zakresie muzyki kościelnej. Obecnie studiuje w klasie mistrzowskiej prof. M. Schmedinga (organy) i M. Foremny (dyrygentura). Brała udział w kursach mistrzowskich (prowadzonych m.in. przez takich wykładowców jak D. Roth, L. Ghielmi M. Maierhofer, G. Weinberger, J. Tuma). Jest laureatką międzynarodowych konkursów organowych (2014 – Dublin, I nagroda, Sankt Petersburg, III nagroda, Wiesbaden, II nagroda; 2015 – Korschenbroich, nagroda jury; 2016 – Norymberga, II nagroda i nagroda publiczności). Koncertowała jako organistka i dyrygent chóru w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Polsce, Rosji i Słowacji.

Marta Gębska urodziła się w 2002, naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat 6, od 2013 kształci się pod kierunkiem swojego ojca, A. Gębskiego, a od 2017 w klasie prof. R. Lasockiego. Jest laureatką wielu konkursów (Płock I nagroda w 2013, 2015 i 2017, 2013 – Gdańsk, I nagroda, 2014 – Kielce, I nagroda, 2015 – Rybnik, I nagroda, 2016 – Warszawa, II nagroda, Żywiec, I nagroda, 2017 – Lublin, I nagroda, 2018 – Poznań, Grand Prix); wielokrotnie zdobywała stypendia artystyczne (np. Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska 2015”). Jako solistka i kameralistka koncertowała w całej Polsce oraz w Holandii i Niemczech. W 2018 ukazała się jej pierwsza solowa płyta.

Międzynarodowa Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna powstała podczas Letnich Warsztatów Artystycznych zorganizowanych przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od ponad 20 lat stale gości w kalendarium warsztatów adresowanych do muzyków ze szkół średnich oraz studentów akademii muzycznych z Polski i z zagranicy. W pierwszym tygodniu uczestnicy pod okiem doświadczonych pedagogów opanowują partie orkiestrowe w sekcjach instrumentalnych oraz przygotowują program kameralny. Utworzone przez uczestników Warsztatów zespoły kameralne wystąpią podczas koncertu w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Kolejny etap projektu prowadzi do założenia Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej, nad poziomem wykonawczym której czuwa dyrygent z uznanym dorobkiem artystycznym, prof. J.M. Zarzycki. Zwieńczeniem trwających dwa tygodnie Warsztatów są koncerty symfoniczne podczas renomowanych międzynarodowych festiwali muzycznych w Kołobrzegu, Kamieniu Pomorskim i Szczecinie.

Jan Miłosz Zarzycki ukończył klasę skrzypiec na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz klasę dyrygentury na Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje studia dyrygenckie uzupełniał w Wiedniu i w Berlinie, gdzie miał okazję poznać sztukę dyrygencką takich mistrzów batuty, jak C. Abbado, K. Masur, S. Ozawa. W I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku zajął ex aequo pierwsze miejsce oraz otrzymał trzy nagrody specjalne. Występował w Austrii, Belgii, Białorusi, Czechach, Francji, Holandii, Litwie, Macedonii, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rosji, Ukrainie, USA, Włoszech. Ma w swoim dorobku kilkanaście płyt. W 2013 został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest dyrektorem Filharmonii Kameralnej w Łomży im. W. Lutosławskiego oraz wykładowcą na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2014 otrzymał tytuł profesorski.

Adres

ul. Św. Jakuba Ap. 1, 
70-543 Szczecin

Telefon

+48 91 433 77 70

E-mail

biuro @ katedra.szczecin.pl