Wykonawcy:

  • Roman Perucki - organy,
  • Maria Perucka - skrzypce,
  • Zespół Wokalistów CAMERATA NOVA (Koncert jubileuszowy 35-lecia zespołu)
  • Eugeniusz Kus - dyrygent

 

W programie:

  • Johann Sebastian Bach (1685–1750) - Preludium i fuga e-moll BWV 548 (wyk. R. Perucki)
  • Marek Jasiński (1949–2010) - Stabat Mater (wyk. Chór, E. Kus) 
  • Tomasso Vitali (1663–1745) - Chaconne (wyk. M. Perucka, R. Perucki)
  • Aleksandr Greczaninow (1864–1956) - Missa Festiva; Kyrie; Gloria; Credo; Sanctus; Benedictus; Agnus Dei (wyk. Chór, R. Perucki, E. Kus)

 

Noty biograficzne:

 

Roman Perucki ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki w klasie organów prof. L. Batora. Obecnie jest profesorem macierzystej uczelni (w latach 1996–1999 był prorektorem ds. artystycznych), piastuje też funkcję dyrektora naczelnego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Z jego inicjatywy powstało Gdańskie Centrum Muzyczno-Kongresowe, siedziba filharmonii. Jako prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra organizuje Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej. Zagrał ponad 2000 recitali na całym świecie. Jest I. organistą Archikatedry Oliwskiej. W swoim dorobku posiada platynową płytę (1998) oraz dwie złote. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, m.in. najwyższe odznaczenia papieskie Pro Ecclesia et Pontifice (przyznane przez Jana Pawła II) oraz Order św. Sylwestra (nadany przez Benedykta XVI). W 2005 uzyskał złotą odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Maria Perucka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brała udział w kursach mistrzowskich, występowała w kwartecie smyczkowym na koncertach i kursach muzyki kameralnej (laureatka III nagrody — Łódź 1986). Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, a w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis była koncertmistrzem.  Jest członkiem kwartetu skrzypiec 4PM. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdyni, z uczniami swojej klasy brała udział w kursie skrzypiec prowadzonym przez M. Vengerowa (2009) i S. Stadlera (2010). Koncertuje w wielu miastach w Polsce (Warszawa, Kraków, Szczecin, Lublin, Gdańsk) oraz w Belgii, Finlandii, Francji, Niemczech, Norwegii, Szwecji i Włoszech. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne.

Zespół Wokalistów Camerata Nova został utworzony w 1984 przez E.Kusa. Działalność zespołu to aktywna promocja muzyki polskich twórców współczesnych (H.M. Górecki, P. Moss, Z. Preisner), a w szczególności kompozytorów szczecińskich (M. Jasiński, J. Stalmierski). Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki barokowej, zwłaszcza A. Vivaldiego, J.S. Bacha i współczesnej, odnosząc również sukcesy w interpretowaniu dzieł kantatowo-oratoryjnych. Intensywna współpraca i regularne występy  w centrach kultury muzycznej Niemiec, zagraniczne tournée koncertowe w krajach europejskich i w Chinach oraz udział w renomowanych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Austrii, Brazylii, Francji Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii i we Włoszech (łącznie ok. 1000 koncertów) są wizytówką tego zespołu. Wydarzeniem artystycznym, które zajęło nadzwyczaj eksponowane miejsce w historii Zespołu Wokalistów, był występ w Beouvois (Francja) w maju 2003 pod batutą wybitnego dyrygenta i wiolonczelisty M. Rostropowicza. W roku bieżącym zespół obchodzi jubileusz 35-lecie istnienia.

Eugeniusz Kus ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności doskonalił w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz uczelniach w Hadze, Rotterdamie i Wiedniu. Od 1969 do 2005 był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 prowadzi Zespół Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova. Brał udział w  festiwalach muzycznych, występował w całej Europie, Chinach, Brazylii i USA. Uczestniczył jako lektor w seminariach dyrygenckich i warsztatach (m.in. w Bułgarii, Niemczech, Korei Płd. i USA). Wielokrotnie bywał jurorem międzynarodowych konkursów chóralnych, wokalnych i kompozytorskich (m.in. w Chinach, Grecji, Niemczech i Włoszech). W l. 19742007 był dyrektorem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jest dyrektorem programowym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego i Festiwalu Chóralnego w Szczecinie oraz od 2018 dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego i Muzyki Kameralnej w Gorizii (Włochy). Jest profesorem sztuk muzycznych, wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie. Za zasługi dla kultury odznaczony m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, srebrnym medalem Gloria Artis oraz dwukrotnie krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Adres

ul. Św. Jakuba Ap. 1, 
70-543 Szczecin

Telefon

+48 91 433 77 70

E-mail

biuro @ katedra.szczecin.pl