Wykonawcy:

 • Bogdan Narloch – organy/Polska,
 • Chór i orkiestra Kameralna Opery na Zamku w Szczecinie,
 • soliści: Viktoria Vakutina - sopran,
 • Gosha Kowalińska - alt,
 • Paweł Wolski - tenor,
 • Janusz Lewandowski - bas,
 • Małgorzata Bornowska - dyrygent


Program koncertu:

 • Teofil Andreas Volckmar (1686-1768) – II Sonata d-moll, 2 Tańce polskie (organy)
 • Stanisław Moniuszko - Psalm 78 " Ne memineris" (na chór, orkiestrę, organy i solistów)
 • S.Moniuszko - Psalm 24 " Vide humilitatem meam" (na chór, organy i orkiestrę)
 • César Franck (1822-1890) – Fantazja A-dur z cyklu Trois Pièces (organy)
 • S.Moniuszko - Msza Es-dur na głosy solowe, chór, orkiestrę i organy

 

W bieżącym roku przypada 200-tna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki.
Opera na Zamku w Szczecinie jest głównym koordynatorem obchodów 200-lecia urodzin kompozytora.

Wykonawcy:

Bogdan Narloch Studia muzyczne odbył w klasie organów prof. Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. W latach 1995-2014 roku wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizował coroczne Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej, odbywające się pod patronatem Ministra Kultury. Prowadziło je wielu wybitnych europejskich organistów. Jest doktorem habilitowanym profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi też klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Jego bardzo aktywna działalność koncertowa obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. Występował w większości krajów europejskich oraz w Izraelu, Rosji, Brazylii, Urugwaju i na Tajwanie. W swoim dorobku posiada kilka nagrań CD, m.in. prezentując historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Poza działalnością dydaktyczną i artystyczną zajmuje też budownictwem organowym, współpracując w tym zakresie z Urzędem Ochrony Zabytków.

Baltic Neopolis Orchestra w roku 2018 obchodziła swoje 10-lecie. Laureat Fryderyka 2015 w kategorii „album roku muzyka kameralna”, jest orkiestrą kameralną powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Ta unikalna w skali kraju inicjatywa szybko zyskała sobie sympatię publiczności oraz pochlebne recenzje krytyków.

Doceniana w Polsce i Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Orkiestra otrzymała Nagrodę Ministerstwa Kultury za całokształt działalności (2014), Fryderyka w kategorii album roku Muzyka Kameralna (2015) oraz nominacje do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin (2016 i 2017).

Orkiestra uczestniczyła w renomowanych festiwalach, m.in.: Śląskie Lato Muzyczne, Międzynarodowy Festiwal Harmonia Moraviae, Pažaislis Music Festival, Szczecin Music Fest oraz występowała w salach koncertowych Europy (Niemcy, Czechy, Hiszpania) i Azji (Chiny).

W 2016 roku jako pierwsza i jedyna polska orkiestra BNO uczestniczyła w prestiżowej trasie koncertowej TOYOTA CLASSICS TOUR promującej muzykę klasyczną w Azji.

W styczniu 2018 roku na zaproszenie Filharmonii Narodowej, orkiestra BNO wraz ze swoim dyrektorem artystycznym Vasko Vassilevem z wielkim sukcesem wystąpiła gościnnie w stolicy.

Ważny obszar działalności Baltic Neopolis Orchestra stanowi realizacja nagrań płytowych. Zespół ma w dorobku sześć albumów, głównie z twórczością polskich kompozytorów: Ego Sapientia, Paweł Łukaszewski & Mikołaj Górecki, Sonatina für Alina, Paweł Łukaszewski Musica Sacra 5 oraz wyjątkowe wydawnictwo z muzyką Carla Loewego Tribute to Carl Loewe oraz 4 AM Tango z bandoneonistą Marcelo Nisinmanem.

Gosha Kowalinska – mezzosopran, studiowała reżyserię dźwięku w Paryżu, absolwentka studiów wokalnych w Ecole Normale de Musique de Paris oraz aktorskich w szkole sztuk teatralnych Ecole Claude Mathieu. Od dziesięciu lat doskonali swój warsztat wokalny pod dyrekcją pani profesor Gabrielli Ravazzi we Włoszech. Laureatka wielu konkursów wokalnych, swoje umiejętności wokalne rozwija również podczas kursów mistrzowskich z: Fiorenzą Cossotto, Margreet Honig, Jolantą Zmurko czy Iriną Gavrilovici. W swoim repertuarze ma nie tylko partie operowe, ale również oratoria: Requiem (Verdi), Stabat Mater (Pergolesi), Requiem i Missa Solemnis (Mozart), Mała Msza Uroczysta i Stabat Mater (Rossini), Stabat Mater (Dvorak). Występuje na wielu zagranicznych scenach, od 2015 jest solistką Opery na Zamku w Szczecinie.

Janusz Lewandowski – Bas-baryton. Pochodzi z Inowrocławia. Absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie prof. dr hab. M.Moździerza oraz Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od września 2001 do chwili obecnej śpiewak-solista Opery na Zamku w Szczecinie. W sezonie 2006/2007 i 2007/2008 solista Opery Nova w Bydgoszczy. Laureat Srebrnej Ostrogi 2003 - specjalnej nagrody Towarzystwa Przyjaciół Szczecina dla wyróżniającego się młodego artysty teatru. Brał udział w nagraniu trzech płyt z operami St. Moniuszki: Paria, Flis oraz Verbum Nobile, zarejestrowanych i wydanych przez DUX. Nagranie Verbum Nobile zostało zwycięzcą prestiżowej nagrody International Classical Music Awards 2013 w kategorii opera. W 2017 odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis”.

Paweł Wolski – tenor. Absolwent AM im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2006-08 był solistą Teatru Muzycznego w Poznaniu, współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Od 2008 r. jest solistą Opery na Zamku w Szczecinie. W swoim repertuarze posiada ponad 30 partii operowych i operetkowych oraz wielu dzieł muzyki oratoryjno-kantatowej. W roku 2013 otrzymał nominację do nagrody Bursztynowego Pierścienia dla najlepszego aktora za rolę Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego w reżyserii D. Bertmana. W 2015 r. uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej wokalistyka nadany przez Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Jako adiunkt prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Victoria Vatutina – sopran. Studiowała filologię klasyczną na Uniwersytecie Narodowym im. T. Szewczenki w Kijowie. W 2005 r. ukończyła z wyróżnieniem AM im. M. Łysenki we Lwowie, a także studia aktorskie przy Teatrze im. Łesia Kurbasa. W 2004 r. zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Sztuka XX wieku” w Kijowie. W sezonie 2005/2006 była solistką Studia Operowego AM we Lwowie, gdzie zadebiutowała partią Adiny w Napoju Miłosnym G. Donizettiego w Operze Lwowskiej. W Polsce rozpoczynała karierę w Operze Wrocławskiej w 2006 r. partią Violetty w operze Traviata G. Verdiego. Od 2007 roku była solistką Opery Nova w Bydgoszczy, a od 2017 r. Opery na Zamku w Szczecinie.

Małgorzata Bornowska – chórmistrz, dyrygent, pedagog. Urodzona w Szczecinie. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie dyrygowania prof. Ryszarda Zimaka, dwuletnie Podyplomowe Studia w zakresie Chórmistrzostwa oraz dwuletnie Podyplomowe Studia Emisji Głosu na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2011 r. uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.

W latach 1999-2001 współpracowała ze Szczecińskim Chórem Chłopięcym „Słowiki”, 2000-2005 była korepetytorem wokalnym w Chórze Kameralnym Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu. Od 2005 r. jest chórmistrzem w Operze na Zamku w Szczecinie.

Od 2008 r. z Chórem Opery na Zamku prowadzi również własną działalność koncertową, wykonując zarówno utwory a cappella, jak i wokalno-instrumentalne. Na swoim artystycznym koncie ma ponadto kierownictwo muzyczne nad spektaklami: Farfurka królowej Bony z muzyką Mieczysława Drobnera, O krasnoludkach i sierotce Marysi z muzyką Janusza Stalmierskiego oraz widowiskiem Dla Niepodległej, których jest również dyrygentem. Od 2013 r. realizuje się również na gruncie pedagogicznym, pracując jako adiunkt na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie.

Adres

ul. Św. Jakuba Ap. 1, 
70-543 Szczecin

Telefon

+48 91 433 77 70

E-mail

biuro @ katedra.szczecin.pl