Wykonawcy:

  • Thierry Esceich - organy/Francja
  • Roman Jabłoński - wiolonczela,
  • Magdalena Filipczak - skrzypce

 

W programie:

César Franck

(1822–1890)

- III Chorał a-moll FWV 40 z cyklu Trzech chorałów na organy

Thierry Escaich

(1965)

- Poematy na organy solo wg Trzech motetów do słów Alaina Suieda:

I. Eaux natales

III. Vers l’esperance

 

wyk. Th. Escaich

Luigi Boccherini

(1743–1805)

 

- Sonata D-dur

Allegretto spiritoso

Vivace

Grave

Allegro assai

Henryk Hubertus Jabłonski

(1915–1989)

- Sonata na skrzypce i wiolonczele

Allegro

Andante sostenuto

Allegro scherzo

Allegro vivace

 

Wyk. M. Filipczak

R. Jabłoński

Maurice Duruflé

(1902–1986)

-  Suita na organy solo op. 5

III. Toccata

Thierry Escaich

(1965)

- Improwizacje

 

wyk. Th. Escaich

Georg Friedrich Händel

(1685–1759)

opr. J. Halvorsen     

- Passacaglia

 

Wyk. M. Filipczak

R. Jabłoński

 

Noty biograficzne:

Thierry Escaich studiował organy, improwizację i kompozycję w Konserwatorium Paryskim uzyskując ośmiokrotnie I nagrodę. Od 1992 wykłada na macierzystej uczelni improwizację i kompozycję. Jest organistą w kościele St. Etienne du Mont w Paryżu (jego poprzednikiem na tym stanowisku był inny kompozytor, M. Duruflé). Koncertuje na całym świecie (Europa, Azja, Ameryka Północna), włączając w repertuar własne kompozycje i improwizacje. Katalog jego utworów liczy ok. 100 dzieł, w tym kompozycje sakralne i świeckie, muzykę organową, wokalno-instrumentalną, sceniczną i filmową. Został mianowany kompozytorem-rezydentem Orchestre National de Lyon, Orchestre National de Lille i Paris Chamber Orchestra, a jego utwory trzykrotnie zdobywały nagrodę „Victoires de la musique” (w 2003, 2006 i 2011). W 2013 został uhonorowany członkostwem Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu. Nagrał kilkadziesiąt płyt CD, zarówno z własną muzyką, jak i utworami innych kompozytorów. Należy do grona najpopularniejszych i najważniejszych twórców współczesnej muzyki organowej.

Magdalena Filipczak uczyła się gry na skrzypcach pod okiem prof. K. Jureckiej. Otrzymując stypendium Guildhall School of Music and Drama w Londynie, mogła studiować u skrzypka K. Śmietany oraz śpiew u J. Llwelyna Evansa. W 2018 wygrała Złotą Nagrodę na konkursie Manhattan International Music Competition, w tym samym roku zdobyła też Srebrną Nagrodę II Międzynarodowego Konkursu Berliner International Music Competition. Za działalność artystyczną oraz sukcesy konkursowe otrzymała stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Jest laureatką prestiżowej nagrody CUNY Graduate Center Fellowship, dzięki czemu może doskonalić swoją grę pod okiem amerykańskich skrzypków: D. Phillipsa i D. Weilersteina oraz śpiew w klasie R. White’a. Dokonała wielu nagrań, m.in. z Gruppo Montebello nagrała trzy płyty z muzyką kameralną kompozytorów drugiej szkoły wiedeńskiej. Koncertuje na całym świecie (w Europie i obu Amerykach).

Roman Jabłoński w l. 19641969 studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem S. Syryńskiego, W latach 19711973 kształcił się u Aldo Parisota na Yale University (USA). Jest laureatem konkursów muzycznych, m.in. w Dallas w 1972 (I nagroda) i w Bordeaux w 1974 (srebrny medal). Debiutował w Carnegie Hall jako solista (1976). Jest częstym gościem na renomowanych festiwalach. Koncertował z najlepszymi orkiestrami, m.in. z Berliner Philharmoniker, Cleveland Orchestra, WOSPR w Katowicach, London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra i wszystkimi orkiestrami BBC. W repertuarze posiada kompozycje od broku do muzyki współczesnej. Wykonywał wielokrotnie Koncert wiolonczelowy W. Lutosławskiego pod dyrekcją kompozytora. Dokonał wielu nagrań radiowych oraz nagrał ponad 20 płyt. Prowadzi też działalność pedagogiczną na licznych uczelniach (Łódź, Gdańsk, Warszawa, Berlin, San Sebastian) i kursach mistrzowskich na całym świecie.

Adres

ul. Św. Jakuba Ap. 1, 
70-543 Szczecin

Telefon

+48 91 433 77 70

E-mail

biuro @ katedra.szczecin.pl